Często zastanawiamy się jakie finansowanie naszej inwestycji będzie dla nas lepsze. Czy decydować się na kredyt, czy może leasing. Ktoś może powiedzieć, że najlepiej zrezygnować z obu tych form i wyłożyć własny kapitał. Z pewnością ma rację, problem tylko w tym, że takich co mają na ten cel własną gotówkę jest niewielu.
Ale nawet ci, wolą korzystać z kredytów i nie angażować własnych środków, które mogą być przeznaczone na inne cele. Poza tym nikt chyba nie ma aż tylko gotówki, aby realizować wielkie inwestycyjne cele. Pamiętajmy także, że w przypadku leasingu nieruchomości w leasing oddawane mogą być na przykład: sieci gazowe, samoloty, statki czy też tabor kolejowy. Kogo stać na sfinansowanie z własnych środków, a nawet z kredytu tak wielkich inwestycji? Tymczasem leasing ten problem rozwiązuje
– Na szczęście ja takiego dylematu nie miałem – stwierdził przedsiębiorca, który zdecydował się na leasing – bowiem nie samolot i nie statek chciałem kupić ale auto osobowe. Przeglądałem wiele ofert kredytowych, przeliczałem, analizowałem. Wybrałem już najbardziej odpowiedni dla mnie kredyt, ale w ostatniej chwili zrezygnowałem na rzecz leasinu. Na leasing samochodu osobowego namówił mnie mój znajomy, który już nie raz korzystał z tej metody finansowania swoich inwestycji. Jego argumentacja trafiła do mnie ponieważ twierdził, że angażowanie środków własnych, czy też pożyczonych na zakup samochodu, czy też na sfinansowanie innej inwestycji jest niedorzeczne. Pieniądze możesz zainwestować w inny cel. Z leasingu dostajesz nowy samochód, użytkujesz go, opłacasz firmie leasingowej czynsz i nic cię więcej nie interesuje – argumentował.
I miał rację, bowiem prowadząc prywatny biznes wziąłem w leasing auto nie płacąc za nie z góry, poza tym podpisałem umowę leasingowi również na jego obsługę i cały serwis. Mnie już nic nie interesowało. Zanim jednak doszło do podpisania umowy na leasing samochodu osobowego przejrzałem kilkanaście ofert, zasięgnąłem opinii u doradcy finansowego, zastosowałem kalkulator przeliczeniowy.
Obliczyłem wysokość rat i wszystkie koszty związane z leasingiem. Kalkulator bowiem pozwala na dokładne wyliczenie wszystkich kosztów związanych z leasingiem. Oczywiście wyliczenia te były tylko i wyłącznie do mojej wiadomości. Nie były wiążące dla firmy leasingowej, ale pozwoliły mi na znalezienie najlepszej dla mnie oferty. Prowadzę niewielką firm, więc muszę się liczyć z każdym groszem, dlatego prowadziłem tak szczegółowe poszukiwania i wyliczenia. Myślę jednak, że wybrałem optymalne dla mnie rozwiązanie.
Mam auto, nie zaangażowałem w jego zakup środków własnych, nie interesuje mnie jego obsługa, a po zakończeniu umowy leasingowej mogę samochód wymienić na nowy. Czego trzeba więcej?